top of page

 

 

 

 

 

 

 

Projekt „UKU skauting - zmieniajmy świat z ukulele’’ został laureatem OTWARTEGO KONKURSU POLSKIEGO STOWARZYSZENIA IM. JANUSZA KORCZAKA NA PROJEKTY EDUKACYJNE REALIZOWANE WE WSPÓŁPRACY Z DZIEĆMI I MŁODZIEŻĄ

                                                        pt. „Nie wolno zostawić świata, jakim jest”

Konkurs objęty honorowym patronatem Recznika Praw Dziecka

 

 

 

 

 

 

 

Na czym polega UKU skauting ? Pasją naszej Drużyny specjalnościowej jest muzyka , dokładnie mały, wdzięczny instrument – ukulele, który zmienił u nas tak wiele.

Dumą naszą jest harcerski zespół UKUdemia – tak nazwaliśmy naszą kiedyś kilkuosobową grupę grających i śpiewających. Nasza UkUdemia urosła do ponad 40stu osób – wszyscy z radością grają i śpiewają. Bardzo znacząco zmieniliśmy nasz szkolny oraz otaczający świat i wiemy, że jest to możliwe, przynosi mnóstwo radości zarówno działającym, jaki i publiczności, rodzicom, nauczycielom. Wierzymy w siebie i pragniemy dzielić się tą wiarą i radością z innymi, by dzieło to rozszerzało się coraz bardziej. Jesteśmy bardzo aktywni także w sieci, dzielimy się doświadczeniami z innymi miłośnikami ukulele. Założyliśmy własne grupy na facebook’u – Ukefans,64 DW „Zośka i Alek”.

Wspólnie planujemy nasze działania, omawiamy i wdrażamy wspólne pomysły. Systematycznie zmieniamy świat, a dowodem na to są: przerwy między lekcjami, jakich nie ma nigdzie! Spędzamy je w gabinecie Ukudruha Dyrektora „podstawówki”, który czuwa nad całością i znajdzie zawsze radę na wszystko, a co najważniejsze sprawił, że gramy i śpiewamy oraz że już uczymy tego młodszych. Ponieważ gabinet Dyrektora stał się zbyt mały i nie pomieści wszystkich chętnych do muzykowania pędzących, co przerwa z dwóch szkół, więc udało nam się zagospodarować małe zapomniane pomieszczenie przy hali sportowej. Tam urządziliśmy razem miejsce z „duszą”, gdzie spotykają się ci, którzy kochają muzykę. Zgromadziliśmy tam już sporo instrumentów / ukulele/, jest też pianino i kilka gitar. Mamy śpiewniki wykonane przez nas, są stroiki do strojenia ukulele. To nasz raj. Tam pracujemy odpoczywając jednocześnie, a efekty naszych poczynań cieszą innych.

Zawsze jesteśmy gotowi wzbogacić występem naszej UKUdemii wszelkie wydarzenie kulturalne w bliższym i dalszym środowisku.Staramy się uwieczniać najlepsze występy, dzielimy się w ten sposób z bardzo szerokimi rzeszami odbiorców – na kanale youtube, blogu naszej Szkoły Podstawowej im. W.H Gawareckiego w Małej Wsi www.webd.malawies.pl, za pośrednictwem facebook’a , by nasza misja obiegała świat i dawała ludziom czas na radość pośród codziennych trosk. Pomagamy też w ten sposób innym, z nawet bardzo odległych zakątków w opanowaniu sztuki prostego akompaniowania na ukulele. Widzimy, że to działa i chcemy wzbogacić naszą działalność o nowe formy. Te formy dadzą wiele – gwarancje, że nasz ruch harcerski z ukulele przetrwa i choć trochę zmieni świat na lepsze.

Projekt „UKU Skauting - zmieniamy świat z ukulele”.

Pomysł projektu narodził się nam po rocznej przygodzie z ukulele, instrumentem podobnym do gitary. Z wyglądu przypomina zabawkę, lecz to tylko pozory. Można z niego wydobyć przepiękne dźwięki, można w prosty sposób akompaniować do śpiewu, ale również można grać mniej i bardziej skomplikowane melodie, muzykę rozrywkową i poważną. Poprzez realizację projektu pragniemy nauczyć dużą rzeszę zuchów i harcerzy akompaniamentu do śpiewanych piosenek. To, że jest to możliwe potwierdzają nasze doświadczenia. W szkole liczącej ok. 200 uczniów jest już 40 grających, należy przy tym zauważyć, że nie były prowadzone żadne obowiązkowe zajęcia nauki gry. Umiejętności są zdobywane na przerwach, po zajęciach i na zbiórkach harcerskich. Chętni do nauki są już w drugiej klasie szkoły podstawowej. Łatwość gry powoduje stosunkowo szybkie osiągnięcie sukcesu, co dodatkowo motywuje do pracy, daje zadowolenie, potęguje poczucie własnej wartości. Jesteśmy harcerzami i dlatego chcemy podzielić się swoimi doświadczeniami ze wszystkimi chętnymi do ukulelizacji Ziemi Płockiej oraz z innymi za pośrednictwem internetu.

Widzimy to w następujący sposób: szukamy sponsorów, kupujemy instrumenty i sprzęt niezbędny do szkoleń warsztatowych, przeprowadzamy warsztaty w każdej drużynie /po warsztatach zostawiamy jeden instrument do ćwiczeń w prezencie/, po miesiącu od ostatnich warsztatów organizujemy przegląd piosenki z akompaniamentem ukulele.

Głównym elementem projektu są ukuwarsztaty. Na nich przekażemy ogólną wiedzę o instrumencie, niezbędne wiadomości z teorii muzyki, podstawowe wiadomości i umiejętności z zakresu gry, sposoby i źródła do samodoskonalenia. Osoby kończące warsztaty mają być liderami w popularyzacji ukulele w swoich środowiskach. Podsumowaniem projektu ma być przegląd piosenki z akompaniamentem na ukulele. Ilość uczestników i jakość akompaniamentu będzie oceną projektu. Zakończenie akcji ma być jednocześnie początkiem ukulelizacji Mazowsza a może nawet całej Polski – Muzyka łagodzi obyczaje, a ukulele to środek do realizacji tego hasła.Główny cel to: Zapoznanie z postacią Doktora Korczaka, uświadomienie beneficjentom wartości Jego dokonań. Oddanie hołdu temu Wielkiemu Przyjacielowi dzieci poprzez dołożenie jednej maleńkiej cegiełki do Jego wielkiego dzieła zmieniania świata – naszej pasji do działania na rzecz innych poprzez harcerstwo i nasz mały instrument ukulele, który może naprawdę wiele. Szczegółowe cele naszego projektu to: Kształtowanie postaw otwartości i gotowości do działania. Zmiana postaw wobec otaczającego świata z biernych na aktywne. Zapobieganie ksenofobii i alienacji społecznej. Kształtowanie tolerancji. Podnoszenie poczucia własnej wartości oraz świadomości praw i obowiązków. Doskonalenie umiejętności funkcjonowania w grupie – wspólnego działania, rozwiązywania problemów, przedsiębiorczości. Wpajanie szacunku dla drugiego człowieka, umiejętności przeciwstawiania się przejawom przemocy. Kształtowanie hierarchii wartości w życiu człowieka. Odnajdywanie autorytetów i wzorców postępowania. Rozwijanie samorządności, kreatywności. Kształtowanie poczucia współodpowiedzialności za losy świata.Założeniem naszego projektu jest utworzenie innowacyjnego „ruchu” młodzieżowego łączącego harcerstwo z zamiłowaniem do wspólnego muzykowania z instrumentem, a w tym: Rozwijanie i szerzenie zamiłowania do śpiewu z akompaniamentem ukulele; Tworzenie i rozszerzanie ciekawego repertuaru składającego się z wartościowych utworów polskiej muzyki rozrywkowej, harcerskiej, religijnej oraz dzielenie się własnymi osiągnięciami i umiejętnościami z innymi poprzez działalność edukacyjną – warsztaty, tutoriale /lekcje/ multimedialne; Zbudowanie potrzeby udoskonalenia świata przez własną działalność kulturalną; Rozwijanie zainteresowań i talentów, uczenie właściwej organizacji czasu wolnego; Uświadomienie konieczności uczestniczenia w życiu społecznym i w kulturze w procesie kształtowania świata. 

18  stycznia 2014 roku odbyły się pierwsze ukuwarsztaty w ramach realizowanego projektu. Przyjechali do nas przedstawicie Hufca Mazowsze z Bodzanowa, Nowego Miszewa i Blichowa. W sumie grało nas ponad pięćdziesiąt osób. Spotkanie rozpoczęła gawęda o doktorze Korczaku, następnie dh Ewa Dębska omówiła założenia projektu a dh Krzysztof Dębski zaprezentował różne rodzaje ukulele.  Każdy uczeń otrzymał indywidualnego opiekuna - harcerza z Małej Wsi, który miał za zadanie przekazanie umiejętności gry podopiecznemu. Na koniec wszyscy zagrali i zaśpiewali piosenkę pt Plastelina. Każda drużyna otrzymała po jednym instrumencie w prezencie.

Zapraszamy do obejrzenia zdjęć w galerii ukuskautingu

I Ukuwarsztaty w Małej Wsi

Występ Ukudemii z okazji Dnia Seniora 25 stycznia 2014r.

W sobotę 25 stycznia zorganizowaliśmy  występ Ukudemii z okazji Dnia Seniora. Zaprosiliśmy babcie i dziadków. Pomimo  mrozu przyszło dużo gości. Dopisali też harcerze. Zaśpiewaliśmy piosenki ze swojego repertuaru. Gości poczęstowaliśmy ciastkami i gorącą herbatą.  Nasi seniorzy byli dumni ze swoich wnuczek i wnuków. Po występie druh Krzysztof przydzielił piosenki do opracowania pod kątem nagrania tutoriali . Opracujemy  krótkie filmy z instrukcjami jak akompaniować na ukulele do piosenek z naszego ukuśpiewnika. Czeka nas ciężka praca.  W galerii ukuskautingu opublikowaliśmy zdjęcia z imprezy.

UKUsejmik

10 stycznia rozpoczęliśmy działania związane z realizacją projektu.  Na pierwszym spotkaniu druhna Ewa przedstawiła wszystkie informacje dotyczące działań które będziemy rezlizowali. Dokonaliśmy podziału na ukuzastępy, każdy będzie miał coś innego do zrealizowania. Mamy przygotować przedstawienie o Starym Doktorze, przeprowadzić warsztaty ukulele dla zaprzyjaźnionych drużyn, opracować i wykonać ukuśpiewniki harcerskie, przygotować przedstawienia dla seniorów, Domu Dziecka i DPS w Zakrzewie,  zorganizować i przeprowadzić rajd z ukulele. Dużo pracy nas czeka.

Dzień medialny 28 stycznia 2014r.

We wtorek 28 stycznia cztery osoby: dh Ewa Dębska, dh Krzysztof Dębski, dh Wiktoria Maćkiewicz i dh Dawid Serwiński odwiedzili siedzibę Katolickiego Radia Płock, gdzie udzielili wywiadu na temat działalności Ukudemii oraz realizowanego przez nas projektu. Stres był bardzo duży efekty - posłuchamy w piątek 31 stycznia. W Tygodniku Płockim ukazał się tego samego dnia artykuł o naszej działalnosci.  Stajemy się coraz bardziej popularni i doceniani. Musimy udowodnić, że zasługujemy na to co o nas piszą.

 II Ukuwarsztaty  w Małej Wsi

Pierwszego lutego 2014roku odbyłu się II Ukuwarsztaty w Małej Wsi. Tym razem oprócz nauki gry obchodziliśmy Światowy Dzień Ukulele. Przybyłych gości witały dziewczęta przebrane za Hawajki, Wręczały  im lei - naszyjnik z kwiatów  ze słowami  "ALOHA",  obdarowani odpowiadali: " MAHALO". W ten sposób wprowadziliśmy wszystkich w nastrój hawajski.  Przygotowaliśmy duży ekran na którym wyświetlane były poprzez projektor multimedialny obrazy z Hawajów, taniec hula, piosenki hawajskie. Możliwe to było dzięki zakupionemu ze środków przekazanych przez Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka laptopowi.  Jak zwykle na początku spotkania przypomieliśmy postać Doktora Korczaka i jego dokonania. Nauka gry przebiegała już łatwiej, ponieważ było to już drugie nasze spotkanie. Ze względu na pogodę nie mogli do nas dotrzeć harcerze z Blichowa. Planujemy do nich wyjazd w marcu. Po krótkiej przerwie na poczęstunek nagraliśmy film z pioseką wykonaną przez biorących udział w zajęciach. Następnym punktem była nauka hawajskiego tańca hula, którą poprowadziła druhna Kinga Kopecka. Poczuliśmy się jak w tropikach, pomimo ataku zimy na Mazowszu. Na koniec goście wykonali rysynki nawiązujące do obchodów Światowego Dnia Ukulele. W oczekiwaniu na odjazd harcerze usiedli w kręgu i śpiewali piosenki przy akompaniamencie gitar i ukulelele.                                          

  Ach gdyby to widział Doktor Korczak...

 

 

 III Ukuwarsztaty wyjazdowe              w Bodzanowie 08 luty 2014r.

  To były nasze pierwsze wyjazdowe warsztaty. Pojechaliśmy w dziesiątkę. Mile  zaskoczyło nas to, że czekało  prawie  trzydziestu harcerzy. Tego naprawdę się nie spodziewaliśmy. Na instrumentach musieliśmy ćwiczyć na zmianę. Część osób była na warsztatach w Małej Wsi i z tymi  ćwiczyliśmy trudniejsze utwory i bicia bardziej skomplikowane. Była też spora grupa, która pierwszy raz miała ukulele w rękach.  Takie spotkania bardzo integrują, szkoda, że mieliśmy mało czasu ponieważ byliśmy mile przyjęci i z chęcią wrócimy do Bodzanowa. Jednak spotkania sobotnie mają tę przewagę, że nie musimy patrzeć na zegarki i możemy bawić się i śpiewać z ukulelkami do woli. Następne ukuwarsztaty w Blichowie.  

 V Ukuwarsztaty w Blichowie

Dziesiątego marca 2014r. przeprowadziliśmy ukuwarsztaty w Blichowie. Pomimo napiętych terminów, przygotowań do   I Złazu Żołnierzy Wyklętych, frekwencja dopisała. Cieszyliśmy się bardzo z tego, że przyszła spora grupa nowych harcerzy zaciekawionych naszym programem. Druhny i druhowie którzy już uczestniczyli w poprzednich warsztatach poczynili postępy - widać było, że nie próżnowali. Największy problem stwarza im mała ilość instrumentów do ćwiczeń. Postanowiliśmy  zostawić do na tydzień dodatkowe trzy ukulelki.  Gospodarze zaskoczyli nas przekazanym upominkiem. Otrzymaliśmy przepiękną, wykonaną z drzewa lilijkę. Umieścimy ją na honorowym miejscu w harcówce. 

         I Złaz Harcerski Poświęcony Żołnierzom Wyklętym           w Blichowie  14 - 16 III 2014r.

To było wspaniałe spotkanie . Dla harcerzy nawet brzydka pogoda nie stanowi przeszkody we spaniałej zabawie. A my wykorzystujemy każdą sytuację do realizacji projektu ukuskautingowego. Podczas złazu daliśmy ukulelowy koncert i wszystich chętnych uczyliśmy gry. W tym celu zabraliśmy ze sobą ponad dwadzieścia uku. Grali harcerze z Blichowa, Bodzanowa, Nowego Miszewa, zainteresowane były druhny i druhowie z Gąbina i  Wyszogrodu. Zaprosili nas do przeprowadzenia warsztatów w ich drużynach. Druh Mikołaj nawet na moment nie rozstawał się z ukulele podczas gry terenowej. W ten sposób zrealizowaliśmy VI ukuwarsztaty.

Spotkanie podsumowujące dotychczasowe działania 10.02.2014r.

Nadszedł czas wstępnych podsumowań i oceny dotychczasowych działań. Zgodnie z przydziałem osoby odpowiedzialne przedstawiły to co udało im się zrealizować, co sprawia problemy, co jest jeszcze do zrealizowania. Wprowadzono poprawki w harmonogramie. Z przyczyn obiektywnych należało zmienić terminy niektórych warsztatów i spotkań.  Udało nam się znaleść sponsora na cztery nowe ukulelki, trzy w rozmierze koncert i jedną tenor. 

IV Warsztaty starsi  -  młodszym

27.02.2014r.

To co nam sprawia największą przyjemność to dzielenie się tym co potrafimy i innymi ludźmi. Tym razem uczyliliśmy gry na ukulele nasze zuchy. Jest coraz więcej dzieci które  zainteresowały się grą na tym instrumencie. Choć mają małe paluszki ćwiczą zawzięcie i robią postępy. Oby tak dalej a jesienią pobijemy kolejny rekord w jednoczesnym akompaniowaniu na ukulele. 

 

VII Ukuwarsztaty nad Wisłą.

22.03.2014r.

Należało pożegnać zimę i powitać wiosnę, w związku z tym kolejne ukuwarsztaty zorganizowaliśmy nad Wisłą. Wcześniej przygotowaliśmy Marzannę, żeby podtrzymać ludową tradycję i wrzucić ją do rzeki. Popłynęła wprost do morza. Teraz czekamy już tylko na wiosnę. Wspólnie pośpiewaliśmy piosenki z akompaniamentem na  ukulele. Pomagał nam nadwiślański wiatr i pierwsze ptaki. Przeleciała nad nami czapla. Podziwialiśmy piękny nadwiślański krajobraz ze starą wierzbą rosnącą nad brzegiem. Następnym razem pojedziemy tam na dłużej, przykro nam się zrobiło gdy musieliśmy się spakować i wracać do domu. Ach jakie te nasze Mazowsze jest piękne!

VIII Ukuwarsztaty

w Nowym Miszewie  

28.03.2014r.

 

Tydzień później ale dotarliśmy. Zabraliśmy 20 instrumentów i prawie starczyło. Działa tu drużyna starszoharcerska, kilka osób grających na gitarach szybko opanowało ukulelowanie i z nimi doskonaliliśmy grę różnych piosenek, sposoby akompaniowania w zespole, Śpiewaliśmy znane, harcerskie piosenki. Pozostali harcerze poznawali podstawy gry, pierwsze akordy i najprostrze bicia. Ciasta przygotowane na zbiórkę były przepyszne. Było sporo pytań na temat zakupu instrumentów. Cieszymy się bo to oznacza, że "chwyciło". Dotarła do nas wiadomość o zakupie przez dh Arletę z Bodzanowa ukulele tenor. Jak ktoś dokonał zakupu to znaczy, że poczuł przyjemność  z gry.

Warsztaty ukulele w Państwowym Domu Dziecka w Gostyninie   05 kwietnia 2014r.

W sobotę 05 kwietnia, w piątkę odwiedziliśmy Państwowy Dom Dziecka w Gostyninie. Czekało tam na nas kilkanaścioro dzieci. Warsztaty składały się z części teoretycznej i praktycznej. Przekazaliśmy wiedzę na temat historii ukulele, budowy i zasad gry . Opowiedzieliśmy też o doktorze Korczaku i o projekcie "Ukuskauting - zmieniajmy świat z ukulele" finansowanego przez Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.  Najwięcej radości dzieciom sprawiła gra na ukulele i wspólne śpiewanie piosenek. Poznanie instrumentów było tak dogłębne, że przez kilka dni nie mogliśmy ich dostroić. Obiecaliśmy najstarszym dziewczętom, że jak opanują grę to otrzymają od nas drugą ukulelkę. Na razie zostawiliśmy pomarańczową "Koralkę". Tak wdzięcznych uczniów chcielibyśmy mieć na wszystkich warsztatach ukulele. Z przyjemnością do Was wrócimy. 

10 kwiecień 2014r. Warsztaty ukulele w Sikorzu

Tego się nie spodziewaliśmy. Z takimi harcerzami można szybko zmienić świat na lepszy.                      Nie napracowaliśmy sie wcale a efekty są imponujące. Sto procent uczestników warsztatów już gra na ukulele.  Można powiedzieć więcej - nie wiedziedzieli, że potrafili grać już przed naszym spotkaniem. Wybitnie zdolna drużyna. Zapraszamy ich na Dni Gminy Mała Wieś w celu wspólnego bicia rekordu w jednoczesnym akompaniowaniu na ukulele.

 

Śladami Pandoktora z ukulele                          

W poniedziałek 5 maja wybraliśmy się do Warszawy, aby zobaczyć miejsca w których bywał Doktor Korczak z dziećmi. Pojechał nas cały autokar, razem 24 osoby. Wędrówkę rozpoczęliśmy od pomnika przy PKiN. Już tam zwróciliśmy uwagę przechodniów. Z zaciekawieniem patrzyli i słuchali, jak graliśmy na ukulele i śpiewaliśmy piosenki harcerskie. Następnie zwartą grupą przeszliśmy do Ogrodu Saskiego i zatrzymaliśmy się przy Grobie Nieznanego Żołnierza. Tam również daliśmy krótki koncert. Turyści zatrzymywali się przy naszej grupie i nagradzali nasz występ gromkimi brawami. Wycieczkowicze z Azji robili sobie zdjęcia z naszymi małymi artystami.

Później odwiedziliśmy Warszawską Syrenkę. Warszawiacy pytali nas o instrumenty na których gramy i o to, skąd przyjechaliśmy. Z przyjemnością udzialaliśmy im odpowiedzi i informowaliśmy, że wycieczka została zorganizowana dzięki dotacji przekazanej nam przez Polskie Stowarzyszenie im. Janusza Korczaka.

Po wycieczce podsumowaliśmy realizację projektu. Mówiliśmy o tym, co nam się udało zrealizować, z czym były problemy. Już mamy zaproszenie do przeprowadzenia warsztatów w kilku drużynach. 1 czerwca jedziemy aż pod Białystok, aby pomóc w pobiciu rekordu w jednoczesnej grze na ukulele, zostaliśmy tam zaproszeni przez organizatorów. Przed wyjazdem damy koncert dla naszych nauczycieli emerytów, którzy przyjadą do Małej Wsi z całego powiatu płockiego.

Gdy ktoś nas pyta, gdzie mieszkacie i usłyszy odpowiedź: w Małej Wsi , uśmiecha się i mówi: a to tam, gdzie harcerze grają na ukulele. Zmieniliśmy ten nasz mały świat Małej Wsi małym ukulele, na lepszy i weselszy.

bottom of page